PODATKI

PUBLIKACJE:

CZY CZEKA NAS VAT-OWSKA REWOLUCJA?

Jerzy Martini – Ekspert RGSWS

MIESIĘCZNIK „NOWE PAŃSTWO”  –  Listopad 2017

Gdy wprowadzono podwyższaną stawkę VAT (z 22% do 23% i z 7% na 8%) w styczniu 2011 r., zakładano, że w 2014 roku stawki wrócą do poziomu wyjściowego. Jak wiemy tak się nie stało. Czy można więc spodziewać się w najbliższym czasie powrotu do niższych stawek, czy przez następne lata czeka nas cykl przedstawień ze strony Ministerstwa Finansów pod roboczym tytułem „Niestety nie tym razem, ale analizujemy sprawę i obniżymy, gdy tylko okoliczność na to pozwolą …”.

ZWIĘKSZENIE WPŁYWÓW Z VAT – SUKCES CZY PORAŻKA?

Jerzy Martini – Ekspert RGSWS

MIESIĘCZNIK „NOWE PAŃSTWO” – Wrzesień 2017

Jak to często ostatnio często bywa to samo zdarzenie bywa oceniane diametralnie odmiennie w zależności od tego w jakim tytule prasowym jest opisywane. W prasie prawicowej wzrost ściągalności VAT jest oceniany jako ogromny sukces rządu wynikający z uszczelnienia systemu VAT. W prasie lewicowo – liberalnej wzrost wpływów z VAT oceniany był początkowo jako efekt sztuczek księgowych, później, gdy tendencja wzrostowa okazała się utrzymywać – jako efekt wstrzymywania zwrotów podatnikom. Wreszcie ostatnio wzrost wpływów z VAT miałby być efektem po prostu dobrej koniunktury gospodarczej. Trudno powiedzieć, że prawda leży pośrodku. Aczkolwiek niektóre tezy wyrażane w mediach nieprzyjaznych rządowi są częściowo uzasadnione.

SPLIT PAYMENT W POLSCE

Jerzy Kenig – Członek Zarządu RGSWS

TYGODNIK „GAZETA POLSKA” – 16.08.2017

1. sierpnia 2017 roku Ministerstwo Finansów, przez swojego dyrektora, Wojciecha Śliża, poinformowało Polską Agencję Prasową, o nowej odsłonie zmian w podatku VAT. Zmiany mają zacząć obowiązywać od najbliższego prima aprilis, czyli od 1. kwietnia 2018.