O FRANCZYZIE NA FORUM EKONOMICZNYM W KRYNICY

GAZETA POLSKA TYGODNIK – 19.09.2018

Rokrocznie do Krynicy-Zdroju zjeżdżają tysiące osób reprezentujących przedsiębiorstwa, stowarzyszenia, media i różnego rodzaju organizacje, by rozmawiać o problemach, jakimi żyje biznes, a także o pomysłach dających szansę na rozwój i zaistnienie w poszczególnych branżach. Jest to idealna okazja do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Forum Ekonomiczne, bo właśnie o tym wydarzeniu mowa, jest jednym z największych tego typu przedsięwzięć w tej części Europy. 

W tym roku zorganizowane było po raz dwudziesty ósmy.

Niewątpliwie istotnym, o ile nie najistotniejszym aspektem, jaki wynika z tego wydarzenia, jest organizacja dyskusji, podczas których często dochodzi do starcia biznesu z polityką i wszelkiego rodzaju środowiskami powiązanymi z daną tematyką. Wszyscy obecni na Forum mieli możliwość uczestniczenia w szeregu takich paneli dyskusyjnych. Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa była organizatorem jednej z takich dyskusji. Jej tematem była franczyza i jej możliwy wpływ na pobudzenie przedsiębiorczości i ekspansję polskiego biznesu w kraju i za granicą. Jest to temat niezwykle dla nas istotny, gdyż adresowany w dużej mierze do małego i średniego przedsiębiorcy. Omawianie spraw związanych właśnie z tą grupą biznesową leży w naszej kompetencji, dlatego temat został przez nas chętnie podjęty.

Moderatorem panelu był redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. W debacie wzięli udział m.in. Artur Soboń – wiceminister inwestycji i rozwoju, Adam Abramowicz – rzecznik MŚP, Piotr Hofman – prezes Rady Gospodarczej SWS oraz prof. Robert Gwiazdowski z Warsaw Enterprise Institute.

Zainteresowani, obecni podczas dyskusji na sali, mieli okazję dowiedzieć się nie tylko, czym jest franczyza i jak w praktyce wygląda taka forma prowadzenia biznesu. Usłyszeliśmy wiele ciekawych i istotnych wskazówek mówiących, na co zwracać uwagę, decydując się na podpisanie umowy franczyzowej, jaką rolę franczyza może odegrać w rozwoju biznesu od podstaw, ale też jakie są zagrożenia dla przedsiębiorcy, który we franczyzie upatruje nadzieję na zaistnienie w swojej branży. Dyskusja pokazała nam, jak szerokim pojęciem jest franczyza oraz jak bardzo różna jest ona w poszczególnych branżach i firmach.

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz podkreślił ważną rolę małych i średnich przedsiębiorstw, które są kołem napędowym rozwoju polskiej gospodarki. Robert Gwiazdowski z WEI wskazywał, że dla rozwoju sektora franczyzowego i całego środowiska MŚP konieczny jest brak nadmiernych regulacji ze strony państwa. Państwo musi uważać, aby uwarunkowania prawne nie zniechęcały Polaków do prowadzenia własnego biznesu.

Wszyscy paneliści zgodni byli w tym, że umowa franczyzowa otwiera nowe możliwości dla przedsiębiorcy, jednak pamiętać należy, że w biznesie nie ma prostych ścieżek i w razie braku doświadczenia ostrożność, skrupulatność, ale też konsekwencja to są elementy, bez których lepiej nie skakać samotnie na głęboką wodę.

O wspieraniu rozwoju sektora franczyzy w Polsce trzeba rozmawiać – takim zgodnym wnioskiem paneliści zakończyli debatę, wyrażając jednocześnie chęć dalszej dyskusji w tym obszarze. Prezes Piotr Hofman zaproponował, by RG SWS stała się platformą do prowadzenia dalszego dialogu nt. rozwoju franczyzy i całego sektora MŚP w naszym kraju.